Vindere 2016

Vinderne af Nordic Beer Challenge 2016

Der var spænding til det sidste blandt de deltagende bryggerier i Nordic Beer Challenge 2016, da miljø- og fødevareminister Espen Lunde Larsen afslørede vinderne af guld-, sølv- og bronze-medaljerne på den store scene i Forum den 25 august 2016. Medaljeoverrækkelsen var en del af det officielle program på Copenhagen Beer- and Whisky Festival, som afholdtes i Forum Copenhagen 25. august – 27. august 2016.

læs mere
se billeder fra medaljeoverrækkelsen i Forum Copenhagen 

NBC_Medal_2016.FINAL

 

PRIMÁTOR English pale ale PRIMÁTOR a.s. CZ
Grimbergen Blonde Carlsberg Danmark A/S DK
Arriaca Rubia Cervezas Arriaca S.L. ES
SCHIØTZ GYLDEN IPA Royal Unibrew DK
The Pawns Pilsener non-gluten Coppersmith’s Brewery SE
Hausten Stjørdalsbryggeriet AS NO
Coppersmith’s White IPA Coppersmith’s Brewery SE
Inglorious Quad Inglorious Brew Stars BVBA BE
Midtfyns Imperial Stout Midtfyns Bryghus A/S DK
Drunken Sailor IPA CREW Republic Brewery DE
Dolden Sud – Bavarian IPA Riedenburger Brauhaus DE
Mexican Standoff Søgaards Bryghus DK
Nothing But Trouble Indslev Bryggeri DK
ARDWEN HOP’S CURE ARDWEN FR
Limfjordsporter Thisted Bryghus DK

 

NBC_Medal_2016.FINAL

 

Nordenfjords Håndbryg – STOUT Viborg Bryghus DK
Krenkerup Rauchbier Krenkerup DK
Foundation 11 – Pale Ale CREW Republic Brewery DE
Nøgne Ø American Pale Ale Nøgne Ø Det kompromissløse bryggeri A/S NO
Arriaca Porter Cervezas Arriaca S.L. ES
Jopen Hoppenbier Jopen Brewery NL
Jacobsen Porter Husbryggeriet Jacobsen DK
Northsea IPA Jopen Brewery NL
Black Swan Søgaards Bryghus DK
Bryghuset No5 Sort Dessertøl Holbæk Bryghus ApS DK
Kissmeyer Hole in the World BR Kissmeyer Beer DK
Piquenbauer Goodbeer,s.l. (Barcelona Beer Company) ES
Nøgne Ø German Pale Ale Nøgne Ø Det kompromissløse bryggeri A/S NO
The Oracle White Pony Microbrewery IT
Arriaca Centeno Cervezas Arriaca S.L. ES
Kissmeyer Barrel Reserve Dark Side of the Moon Imperial Porter Kissmeyer Beer DK
Happy Hoppy Viking Hornbeer DK
Sour Cherry Lindheim Ølkompani NO

 

NBC_Medal_2016.FINAL

 

Amarillo & Citra Indslev Bryggeri DK
Sr Lobo Goodbeer,s.l. (Barcelona Beer Company) ES
Røgøl Hornbeer DK
Forårsfryd Kølster malt og øl DK
Jacobsen Saaz Blonde Husbryggeriet Jacobsen DK
Thagaard Thisted Bryghus DK
Bombay Pale Ale Baldersbrønde Bryggeri DK
Pils´s not Dead Søgaards Bryghus DK
Pilegrimspilsener Sundbytunet bryggeri & destilleri AS NO
7:45 Escalation – Double IPA CREW Republic Brewery DE
Barley Wine LERVIG NO
Nøgne Ø Saison Réserve Nøgne Ø Det kompromissløse bryggeri A/S NO

Medaljer fordelt på lande og øl

se oversigt her

104428 - NBC Logo2016